Kosmiczne misje

Kaczor Donald 26 1998 Kosmiczne misje

Kosmiczne misje to druga gra z serii Kaczki w kosmosie. Była do karcianka, w której warunkiem zwycięstwa było wykonanie wylosowanych na początku gry misji. Dążyło się to tego, zagrywając odpowiednie karty, atakując przeciwników, odnajdując trofea, kupując i rozbudowując rakiety.

Gra dołączona była do numeru 26 czasopisma Kaczor Donald w 1998 roku, można było w nią grać samodzielnie lub jako kontynuację pierwszej części serii, korzystając z niektórych elementów we wszystkich grach, i przenosząc zdobyte fundusze do kolejnych części (sam nie posiadałem nigdy pierwszej części serii, czyli gwiezdnej floty, więc zaczynałem od misji i kończyłem na kolonizacji).

Elementy pozwoliłem sobie nieco zmodyfikować jeśli chodzi o wymiary. Karty oryginalnie miały wymiar 52×32 mm, ja przygotowałem je w formacie 68×44 mm, żeby można było je zakoszulkować dostępnymi protektorami w formacie „mini european”. Pozostałe elementy zostały powiększone o ok 50% (Karty misji oryginalnie 20×18 mm przygotowane: 30×20 mm, specjaliści z 25×20 mm do 37×30 mm, sprzęty z 20×20 mm do 30×30 mm , trofea z 15×15 mm do 20×20 mm, rakiety 37×20 mm -> 75×45 mm).

Karty oryginalnie nie posiadały żadnego rewersu, był po prostu tekturowy beż. Jeśli ktoś ma pomysł, którą grafikę lub kolor można by użyć, można opcjonalnie kiedyś na tym popracować i przygotować.

Jak poprzednio, dla testu wydrukowałem wszystkie elementy w domu, na nieco grubszym papierze:

Instrukcja do gry dostępna jest w poprzednim wpisie: Seria Kaczki w kosmosie – instrukcje

Pliki PDF do druku A4:

Aktualizacja 26.02.2018
W oryginale gry istnieje niezgodność instrukcji z elementami. Cena rakiety podana w opisie zasad wynosi 150 kredytek, natomiast na rewersie statku jest cena 180. Dodatkowo na kartach wizyta w kosmoporcie również jest mowa o cenie 150 kr. za statek. Przygotowałem więc alternatywną wersję rewersu dla statków (150 kr/szt.)
Osobiście z tego co pamiętam zawsze graliśmy z niższą wartością z kart, a nieścisłości nigdy nie zauważyłem. Jeśli ktoś ma wersję z ceną 180, raczej nic straconego, można rakiety trzymać w zasobach awersem do góry, i kupić ją w Kosmoporcie po cenie z karty.
Dzięki za czujność !!
Polecam wersję z ceną 150 kredytek za statek
Elementy Awers Rewers
Karty
Elementy #1
lub
Elementy #2
lub



11 komentarzy

  • Pingback: Lista dodatków – [A]logika-geeka

  • Jaaaaaa!! No nie mogę! kilka lat szukałem tej gry w necie bo niestety gdzieś ją zawieruszyłem 🙁 była fantastyczna (przynajmniej 20 lat temu) . Chciałem nawet odkupić za niezłą sumkę od dziewczyny którą odnalazłem w internecie ale ona za żadne pieniądze nie chciała jej sprzedać 🙂 nie dziwię się jej. Co jednak chcę napisać… kilka dni temu sprzątając najbardziej zapomniane miejsca w domu natrafiłem na „kaczki w kosmosie”!! (bo tak je nazywaliśmy). Bardzo się ucieszyłem ale do tej pory nie miałem czasu aby ponownie w to zagrać. Teraz szukając instrukcji do gry w celu przypomnienia zasad trafiłem tutaj. Kurcze dlaczego nie wstawiłeś tego wpisu już wcześniej 😀 ciekawy zbieg okoliczności. Nigdy raczej obu gier nie łączyłem i jeśli wstawisz te pozostałe to zapewne sobie wydrukuję i spróbuję zagrać. Pozdrawiam fanów tej mega gierki.

  • Cześć! Co jakieś 2 lata szukałem w googlach aż ktoś się zlituje i udostępni tą grę – cieszę się, że się doczekałem! 🙂 Tym bardziej dziękuję za pracę jaką włożyłeś. Kojarzę podobną grę tylko z planszą, może ktoś z was wie coś więcej? 🙂 Pozdrawiam! 🙂

  • Witam serdecznie:) Szukałem tej gry od dawna. Nie sądziłem, że ktoś także się nią interesuje. Gdzie mógłbym znaleźć skany planszy do gry? jest taka możliwość w ogóle?? Pozdrawiam. Kamil

    • Do tej części nie było planszy, pewnie chodzi o te do pierwszej i trzeciej gry. Kolonizację powinienem mieć przygotowaną do końca miesiąca, mam już zrobiony remaster elementów, jeszcze pracuję nad planszą. Jeśli chcesz zdjęcie planszy do pierwszej części, którą mam gdzieś z internetu, daj znać na maila.

  • Witam,
    nawet nie wiesz jak jestem Ci wdzięczny za trud jaki włożyłeś, żeby odkopać gre sprzed 20-stu lat. Twój wpis pewnie tylko dlatego wyświetlił mi się na facebooku, bo kiedyś dość intensywnie szukałem kosmicznych misji. Jeszcze raz wielkie dzięki!
    Możesz mi powiedzieć jakim programem przygotowywałeś karty? Razem z kolegą chcielibyśmy dorobić sobie kilka kart, żeby urozmaicić grę. Z góry dzięki. Pozdrawiam

  • W plikach jest mała nieścisłość. W instrukcji cena rakiety to 150 kredytek, a na żetonach rakiety to 180? Nie grałem w tę grę wcześniej, więc czy tak było w oryginale? Jeśli jest to błąd, mógłbyś to poprawić?

    • Rzeczywiście, jest różnica i z tego co widzę błąd istnieje w oryginale, więc ktoś musiał tego nie wyłapać przy tworzeniu gry. Również na kartach występuje cena 150 kredytek za rakietę. Nie pamiętam żebym kiedykolwiek wcześniej zwrócił na to uwagę, i chyba graliśmy z ceną 150/szt ( rakiety przeważnie leżą odwrócone awersem do góry w zasobach, a na karcie kosmoportu w opisie jest cena 150, więc raczej na nią zwracało się uwagę ). Przygotuję i dorzucę alternatywny plik z ceną 150.

      • Mała rakieta kosztowała 150 kredytek, a duża 180 wg cen z rewersu. Genialna gra, do dziś mam Kosmiczne misje i wyciągam ją od czasu do czasu 😉
        Trzeba będzie wydrukować pozostałe elementy gry. Dzięki!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *